Miniaturní stromy pro byt (INDOOR)
Ve starší odborné literatuře se dočítáme, že bonsaje nelze pěstovat v bytě. Přechodné umístění v místnosti prý snesou nejvýše tři dny, neboť to jsou vesměs stromy strmých skalisk a volných plání, kde boj o existenci s přírodními, někdy katastrofálními zásahy patří k nezbytným složkám jejich života. Není však pravidla bez výjimky. Japonci tvarují druhy stromů rostoucí v tropech a pěstují ve sklenících nejeden okrasný stromek, který lze miniaturizovat, i když není mrazuvzdorný. Vědí, které druhy bonsají je nutno na zimu přemístit do mrazuprosté místnosti, které druhy vyžadují nebo snášejí trvalé.umístění ve skleníku nebo v bytě. V celkovém seznamu stromů a keřů vhodných pro miniaturizaci je u většiny druhů uvedeno, vyžaduje-li přezimování v místnosti nebo snese-li i jen přechodné umístění v místnosti.
Majitelé rodinných domků mají většinou i menší zahrádku, kde pěstují bonsaje. Na zimu je přenášejí do světlých sklepů nebo na schodiště, kde se teplota pohybuje kolem 6 až 10 °C. V městských bytech se bonsaje mohou pěstovat na balkóně nebo na terase, které se tak promění v kousek živé přírody.
Kdo nemá balkón, může si pořídit předokenní zahrádku buď v místnosti, nebo na venkovním parapetu. V moderních bytech bývají velká okna a před ně je možno umístit vhodné stojany na květiny. Dělají se ze dřeva nebo ze železa. Jejich sestavení se řídí rozměry, které můžeme stromkům poskytnout, i osvětlením. Plochy, na které se budou bonsaje stavět, pokryjeme plechovými podnosy k zachycení přebytečné vody ze zálivky.
Předokenní zahrádku si připravíme takto: Na šikmou parapetní desku si pořídíme silnější dřevěnou desku, která bude seříznuta tak, abychom získali vodorovnou plochu. Důkladně ji napustíme fermeží a pak ji připevníme ke zdivu na bocích železnými sponami (obr. 92,1 — deska, 2 — spona). Na dřevěnou desku položíme stejně velký plechový podnos. Jeho kraje jsou ohnuté (3), aby se na ně dala připevnit síť (4) z umělé hmoty. Síť i podnos se hřebíky připevní k dřevěné desce (5). Hřebíky i otvory ve dně plechového podnosu řádně natřeme emailovou barvou.
Bonsaje na exponovaných místech na stojanech nebo v okenních předzahrádkách je nutno upevnit, aby je neshodil vítr. Nádoby stojící na drátěné síti připevníme k síti drátem. Bonsaje stojící na balkónech na podstavci se upevní dráty vedenými rovnoběžně kolem desek. Některé dobře zakořenělé bonsaje mohou na stojanu i přezimovat, avšak před zamrznutím je nutné důkladně je zalít.
Pro trvalé umístění bonsají v místnosti je velmi důležitý výběr druhů. Můžeme si pořídit druhy, které nejsou mrazuvzdorné. Ale místnost, ve které tyto bonsaje typu INDOOR mají přezimovat, musí být chladná a suchá. Nemohou být umístěny v místnosti s teplotou kolem 18°C. Mnohé by začaly růst a deformovat se už při teplotě 14°C. Proto musíme volit takové druhy, které přezimují při nižších teplotách, obvykle při teplotě kolem 8 °C. Je to velká většina našich i cizozemských druhů. Existují však i výjimky.
Pro teplé přezimování jsou vhodné: Crassula, Ficus benjamina, Ficus triangularis, Ficus retusa, Schefflera, Hibiscus aj. Pro studenější přezimování jsou vhodné: Myrtus, Rosmarinus, Punica granatum, Camelia, Rhododendron (pokojová azalka), Ficus carica. Fuchsia, různé druhy citrusů, které přezimují nejlépe při teplotách 10 až 12 stupňů. Pro pěstování v bytě se hodí ještě celá řada dalších rostlin.
92. Zahrádka před oknem: 1 — dřevěná deska, 2 — upevňovací spona, 3 — plechový podnos, 4 — síť z umělé hmoty, 5 — hřebíky, vpravo — celkový pohled