Bonsaj

Potřebné nářadí a technické pomůcky

K předpěstování a tvarování bonsají potřebujeme různé pomůcky. Proto je stať o vhodném nářadí a ostatních potřebách zařazena před pojednání o pěstování a tvarování miniatur.

DeWit Bonsaj vidle 2 zuby lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

V odborné literatuře se můžeme seznámit s velkým počtem nástrojů v různé velikosti, z nichž některé jsou obecně známé, ale jsou předváděné v různých kresbách. Pro pěstitele jsou důležité především nůžky, jejichž oboustranné krátké ostří je obloukovitě zahnuté, takže sestřihem vznikne na větvi nebo na kmeni kon-kávně vyhloubená, jamkovitá plochá rána, která se při hojení více sevře než plocha seříznutá rovně. Tím se dosáhne mnohem menší jizvy. Vhodné jsou nůžky s dlouhými rameny, jimiž se snadněji dostaneme k místu, kde hodláme nevhodnou část stromu redukovat. Silnější části stromu oddělujeme velmi ostrými nůžkami nebo pilkou s drobným ozubením. Na zkracování kořenů jsou vhodné silnější nůžky. Pro odstraňování uschlých částí stromů se hodí různě tvarované nože. Kleště potřebujeme na stříhání měděných nebo hliníkových drátů. Na velmi drobné práce poslouží různě formované pinzety, ploché klíšťky, háčky a bodla (obr. 32). Máme-li pouze několik stromů, vystačíme s malým počtem nástrojů. Rozroste-li se naše sbírka bonsají, pak je vhodné opatřit si pro snadnější práci při tvarování kulatý otáčivý stolek, abychom nemuseli stromek obcházet nebo jej otáčet a mohli ho pohodlně tvarovat ze všech stran. Někteří pěstitelé mají svůj pracovní kout, kde je rozmístěno nářadí tak, aby bylo snadno po ruce — včetně koštěte, lopatky, kbelíku na odpadky. Na viditelném místě mají i zápisník na zaznamenání různých zásahů, nákupů, odprodeje, na adresy přátel apod. Je tu soustředěno i nářadí potřebné na výpravách za vhodnými stromky do přírody, především malá sekyrka, pilka s otáčecím listem, lehčí krumpáč, malý rýč a zahradnické nůžky. Potřebná je i pevná lopatka, kterou si pěstitel může vyrobit ze železné roury dlouhé asi 400 mm. Jeden její konec šikmo seřízne na 250 mm, zašpičatí, naostří a do opačného konce zasune pevné dřevěné topůrko. Tyto nástroje spolu se šňůrami a dráty uloží do pevného batohu, který je stále připraven na cestu do přírody. Patří k tomu ještě sáček z plastické hmoty a láhev s vodou pro případné zalití stromku, který je potřeba přesadit s kořenovým balem a suchá půda nedovolí tento bal vytvořit.

Některé praktické nástroje

32. Některé praktické nástroje

Pro ohýbání silnějších větví se nejlépe hodí šroubovací svěrák. Umožňuje velmi nepatrné a účinné ohnutí, které postupně zvyšujeme až do narovnání kmene. Náhlé utažení by způsobilo prasknutí kmene nebo větve.

K upevňování stromku na kameny potřebujeme dláto a kladívko k zvětšování jamek a otvorů, vrták na hloubení odpadových chodeb a různě silné dráty. Měděné dráty jsou lesklé a na rostlině nápadné. Jejich lesk odstraníme tím, že je vložíme do pouze plápolajícího ohně. Potřebujeme též mřížky na krytí poměrně velkých odpadových otvorů v nádobách. Mohou být z nerezavějícího drátu nebo z umělé hmoty. Všechny nástroje po použití řádně očistíme a vysušíme, aby nekorodovaly a neztrácely na výkonnosti.